IWC - IW4593-06
IW4593-06 Da Vinci 36 Moonphase Stainless Steel / Silver
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 11.50 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Da Vinci 36 Moonphase IW4593 was launched in late 2016 in anticipation of SIHH 2017. It marks a return of the style of the original 1985 Da Vinci Perpetual 3570, with a stepped round case and movable lugs. The IW4539 has a case of 36mm, which houses the self-winding caliber 35800 with moonphase indicator. With reference IW459306 the stainless steel case is paired with a blue alligator strap by Santoni. The silvered dial is highlighted by contrasting blue numerals and hands.