IWC - IW9267-04
IW9267-04 Da Vinci Tourbillon Yellow Gold / French / Bracelet
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Da Vinci Tourbillon was introduced in 1999. In this version the Da Vinci Perpetual Calendar is driven by a hand-wound movement with tourbillon escapement, whilst retaining the dimensions of the original 1985 model. The Da Vinci Tourbillon was available in either yellow gold (200 pieces) or platinum (50 pieces), a yellow gold 'Four Seasons' model with engraved dial (20 pieces), and a 'Leonardo' model in yellow, rose, and white gold (50 pieces each). The dial markings could be in German, Italian, English and French - please note that this is not properly reflected in our images. Reference IW9267-04 has a Yellow Gold case and a Silver dial. It is fitted with a matching Yellow Gold bracelet.