IWC - IW3770-25
IW3770-25 Grande Complication 3770 Rose Gold / Ardoise / English
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Grande Complication |
| Reference: | IW3770-25 (aka: IW3770-25) |
| Name: | IW3770-25 Grande Complication 3770 Rose Gold / Ardoise / English |
| Produced: | 1990 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 10.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Minimum price
78 498 €
Maximum price
113 611 €
Absolute change
0 €
Opening price
81 472 €
Closing price
81 472 €
Relative change
0,00 %
Description
IWC introduced its first 'Grande Complication' wristwatch at the 1990 Basel watch fair. Building upon the platform that Kurt Klaus' perpetual calendar module had provided them, IWC went ahead and added a minute repeater to the already complex movement. The case measured 42.2mm across at a height of 16.3mm, making it of considerable size - especially at the time of introduction. Reference IW3770-25 is part of the second generation of Grande Complication's, being distinguished by the updated dial design and 'dauphine' hands.