IWC - IW3410-02
IW3410-02 Aquatimer Automatic Stainless Steel / Boesch
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | GST Aquatimer |
| Reference: | IW3410-02 (aka: IW3410-02) |
| Name: | IW3410-02 Aquatimer Automatic Stainless Steel / Boesch |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Aquatimer reference IW3410-02 has a stainless steel case with a diameter of 44.00mm. Inside ticks the self-winding caliber 82110. Both the strap as well as the bezel ring are brown. This 100-piece limited edition was created in collaboration with Boesch boat builders of Kilchberg.