IWC - IW3580-01
IW3580-01 Aquatimer Automatic 2000 Titanium / Black / Yellow Lume / Rubber
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | GST Aquatimer |
| Reference: | IW3580-01 (aka: IW3580-01) |
| Name: | IW3580-01 Aquatimer Automatic 2000 Titanium / Black / Yellow Lume / Rubber |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 2000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The new IWC Aquatimer Automatic 2000 (IW358001) comes with yellow hand and numerals and a black dial. This model features the rugged IWC-manufactured 80110 calibre with Pellaton winding system. Model: Aquatimer Automatic 2000 Reference: IW358001 Calibre: 80110