IWC - IW3580-03
IW3580-03 Aquatimer Automatic 2000 Titanium / Cronotempvs
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | GST Aquatimer |
| Reference: | IW3580-03 (aka: IW3580-03) |
| Name: | IW3580-03 Aquatimer Automatic 2000 Titanium / Cronotempvs |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2016 IWC Aquatimer Automatic 2000 reference IW358003 is a limited edition of 35 pieces created for Cronotempvs.