IWC - IW3580-04
IW3580-04 Aquatimer Automatic 2000 Titanium / Black / Blue Lume / Rubber / Los Roques
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | GST Aquatimer |
| Reference: | IW3580-04 (aka: IW3580-04) |
| Name: | IW3580-04 Aquatimer Automatic 2000 Titanium / Black / Blue Lume / Rubber / Los Roques |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 2000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Aquatimer IW3580-04 was introduced in 2017 as a limited edition of 50 pieces. It was created in association with Joyeria Gerais of Venuzuela, and celebrates the Caribbean archipelago of Los Roques.