IWC - IW3767-06
IW3767-06 Aquatimer Chronograph Stainless Steel / Grey / Rubber / Cousteau Divers 2010
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | GST Aquatimer |
| Reference: | IW3767-06 (aka: IW3767-06) |
| Name: | IW3767-06 Aquatimer Chronograph Stainless Steel / Grey / Rubber / Cousteau Divers 2010 |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Aquatimer Chronograph 3767 was introduced in 2009, marking the return of the external rotating bezel to the Aquatimer - a feature not seen since the 2004 discontinuation of the reference 3536. The case of the Aquatimer Chronograph measures 44mm across, at a height of 15mm. The case of this reference was only available in stainless steel; rubber-coated for the Darwin Foundation model. It was discontinued with the introduction of the next generation of Aquatimers in 2014. Reference IW3767-06 was introduced in 2010 in honor of Jacques Yves Cousteau. It features an ardoise dial with blue subdials.