IWC - IW3768-02
IW3768-02 Aquatimer Chronograph Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | GST Aquatimer |
| Reference: | IW3768-02 (aka: IW3768-02) |
| Name: | IW3768-02 Aquatimer Chronograph Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. IW3768-02 Aquatimer features a stainless steel case and matching bracelet and a silver dial. It was first introduced at SIHH 2014.