IWC - IW3768-03
IW3768-03 Aquatimer Chronograph Stainless Steel / Black / Rubber
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | GST Aquatimer |
| Reference: | IW3768-03 (aka: IW3768-03) |
| Name: | IW3768-03 Aquatimer Chronograph Stainless Steel / Black / Rubber |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. IW3768-03 Aquatimer Chronograph features a stainless steel case, black dial and black rubber strap. It was first introduced at SIHH 2014.