IWC - IW3768-04
IW3768-04 Aquatimer Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | GST Aquatimer |
| Reference: | IW3768-04 (aka: IW3768-04) |
| Name: | IW3768-04 Aquatimer Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. IW3768-04 Aquatimer Chronograph was introduced in 2014. It features a stainless steel case with matching bracelet and a black dial. Bracelet reference IWEE00708 Strap reference IWE02164 / IWE02188 (XS) / IWE02218 (XL) Pin buckle reference IWE02591