IWC - IW3768-05
IW3768-05 Aquatimer Chronograph Stainless Steel / Blue / Rubber / Edition Expedition Jacques-Yves Cousteau 2014
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | GST Aquatimer |
| Reference: | IW3768-05 (aka: IW3768-05) |
| Name: | IW3768-05 Aquatimer Chronograph Stainless Steel / Blue / Rubber / Edition Expedition Jacques-Yves Cousteau 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Aquatimer IW3768-05 is an homage to Jacques-Yves Cousteau. It features a stainless steel case and a blue dial. Contrary to earlier models, this is not a limited edition. Model: Aquatimer Chronograph Edition "Expedition Jacques-Yves Cousteau'' Reference: IW376805 Power reserve: 44h With Jacques Cousteau, IWC Schaffhausen shares not only a technological pioneering spirit and passion for perfection, but also the commitment to an intact environment worth living in.