IWC - IW3768-06
IW3768-06 Aquatimer Chronograph Stainless Steel / Blue / Rubber
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | GST Aquatimer |
| Reference: | IW3768-06 (aka: IW3768-06) |
| Name: | IW3768-06 Aquatimer Chronograph Stainless Steel / Blue / Rubber |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Aquatimer Chronograph IW3768-06 has a stainless steel case and a Blue dial. This Aquatimer is powered by caliber 79320, a self-winding movement with chronograph and indicators for both day and date.