IWC - IW3795-06
IW3795-06 Aquatimer Chronograph Sharks
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | GST Aquatimer |
| Reference: | IW3795-06 (aka: IW3795-06) |
| Name: | IW3795-06 Aquatimer Chronograph Sharks |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Aquatimer Chronograph Sharks was introduced in November of 2016. It features a stainless steel case and an ardoise dial. The IWC Aquatimer Chronograph Sharks is a limited edition of 500 pieces. The case back features engraved images of hammerhead sharks.