IWC - IW812AD-01
IW812AD-01 Aquatimer 812 Black / Tropic
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | GST Aquatimer |
| Reference: | IW812AD-01 (aka: IW812AD-01) |
| Name: | IW812AD-01 Aquatimer 812 Black / Tropic |
| Produced: | 1967 |
| Produced: | 1971 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Aquatimer reference 812 AD was introduced in 1967 and was IWC's first dive watch.The case was a so0-called 'Super Compressor' type, with its distinctive twin crowns and rotating bezel. Water resistant up to 200 meters, the Aquatimer 812 was powered by IWC's own caliber 8541. The reference 812 AD (AD for 'Automatic / Date') was changed to 1812 in the early 1970's.