IWC - IW3289-01
IW3289-01 Ingenieur Automatic 40 Stainless Steel / Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
8 029 €
Maximum price
13 849 €
Absolute change
0 €
Opening price
9 553 €
Closing price
9 553 €
Relative change
0,00 %
Description
The IWC Ingenieur IW3289-01 was introduced in 2023. This Ingenieur has a stainless steel case of 40.00mm and a Black dial. Power comes from caliber 32111, a self-winding movement with central seconds and date.