IWC - IW3765-01
IW3765-01 Ingenieur Double Chronograph Titanium / Black
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 31.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
With the 2011 introduction of the Ingenieur Double Chronograph Titanium, IWC paired its famous 'Double Chronograph' with the distinctive and robust Ingenieur case. For this IW3765-01, the case was done in titanium. The bezel screws had received an ADLC coating, while the pushers, crown and their protectors had received a rubber coating. The IW3675 was discontinued around 2013 in favor of the IW3865.