IWC - IW3808-AD
IW3808-AD Ingenieur Chronograph Custom Stainless Steel / Silver-Rhodium / Rubber
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Ingenieur Chronograph 'Custom' program was introduced in 2018, featuring a web-based configurator that allows users to create their own version by selecting case material, dial & hands, strap, and finally a case back. Reference IW3808-AD features a Stainless Steel case, and a Silver dial.