IWC - IW3818-02
IW3818-02 Ingenieur Perpetual Calendar Digital Date-Month Titanium / Slate
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Ingenieur IW3818-02 is a limited edition of 100 pieces introduced in 2019. It pairs IWC's 'Perpetual Calendar Digital Date-Month' caliber with the vintage-inspired looks of the 2017 Ingenieur collection. Done in titanium, its case measures 45mm across.