IWC - IW5050-01
IW5050-01 Tribute to Pallweber Edition 150 Years Platinum
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The IWC Pallweber refence IW505001 is a limited edition of 25 pieces introduced in anticipation of IWC's 150th anniversary in 2018. Its design mimics the Pallweber pocketwatches, which featured digital mechanical hour and minute displays.