IWC - IW3241-01
IW3241-01 Pilot's Watch Mark XII Stainless Steel / Black / Strap
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Pilot's Watch Mark XII was introduced in 1994 as such it marked the return of IWC's classic pilot's watch. The case measured 36mm across at a height of 10.4mm, housing a self-winding movement by Jaeger-LeCoultre. The Mark XII reference 3241 was available in a number of variations; 3241-001; stainless steel, black dial, strap 3241-002; stainless steel, black dial, bracelet 3241-003; yellow gold, black dial, strap 3241-004; platinum, blue dial, strap, limited to 500 pieces Titanium versions were made using the reference number 3242; these were powered by an ETA 2892 movement.