IWC - IW3241-09
IW3241-09 Pilot's Watch Mark XII Platinum / Black / Japan
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The IWC Pilot's Watch Mark XII was introduced in 1994 as such it marked the return of IWC's classic pilot's watch. The case measured 36mm across at a height of 10.4mm, housing a self-winding movement by Jaeger-LeCoultre. Reference IW3241-09 is limited edition of 500 pieces created for the Japanese market.