IWC - IW3248-01
IW3248-01 Pilot's Watch Mark XVIII Hodinkee
| Case Material: | Ceratanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Pilot's Watch IW324801 was introduced in February of 2019 as a limited edition of 500 pieces in collaboration with the Hodinkee blog. It features a 'Ceratanium' with case of 39mm, housing the self-winding caliber IW 35100 (sans date). It is delivered on a embossed calf skin strap.