IWC - IW3251-09/2
IW3251-09/2 Pilot's Watch Spitfire UTC Platinum / Silver / Tim Mercer
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Pilot |
| Reference: | IW3251-09/2 (aka: IW3251-09/2) |
| Name: | IW3251-09/2 Pilot's Watch Spitfire UTC Platinum / Silver / Tim Mercer |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The IWC Pilot's Watch Spitfire UTC reference IW3251-09/2 is a unique piece created for Tim Mercer in 2012. This watch has a platinum case and a silver dial.