IWC - IW3253-05
IW3253-05 Pilot's Watch Mark XV Stainless Steel / Black / Spitfire
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
Limited edition of 1000 pieces for the English market; caseback engraved with an image of the Spitfire fighter plane.