IWC - IW3253-14
IW3253-14 Pilot's Watch Mark XV Spitfire Stainless Steel / Silver / Strap
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Mark XV was released in 1999 as the replacement for the Mark XII. At 38mm its case was slightly bigger; inside was now an ETA-based movement (either 37524 or 30110 depending on the year of production). It was available with either a black or white dial, and also with a 'Spitfire' black or silver option. Reference IW3253-14 has a Silver 'Spitfire' style dial.