IWC - IW3255-12
IW3255-12 Pilot's Watch Mark XVI Father & Son
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Mark XVI was introduced in 2006 as the 'son' part of the 'Father & Son' set. It features a stainless steel case and a silver sunburst dial with vintage-toned numerals and hands; the other watch in the set was the IW5004-13 Big Pilot. The IW3255-12 was discontinued around 2012 in favor of the IW3255-19.