IWC - IW3255-16
IW3255-16 Pilot's Watch Mark XVI Japan
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Spade |
Description
The IWC Pilot's Watch Mark XVI reference IW325516 is a limited edition of 350 pieces created for the Japanese market in 2010. Its stainless steel case and movement are identical to that of the regular Mark XVI; its dial and hands are distinctively different.Ref. IW3255-17 is identical though fitted with an alligator strap. 150 pieces of the 'Tribute to Japan' were fitted with a stainless steel bracelet; 200 feature an alligator leather strap.