IWC - IW3256-01
IW3256-01 Pilot's Watch Midsize / Black Alligator
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The IWC Pilot's Watch reference IW3256 is the mid-size version of IWC's pilot's watch, featuring a case of 34mm. It was available for approximately 4 years, in a total of 4 different variations; IW3256-01; 'Classic' dial, black alligator strap. IW3256-04; 'Classic' dial, brown alligator strap. IW3256-02; 'Spitfire' dial, brown alligator strap. IW3256-05; 'Spitfire' dial, bordeaux alligator strap.