IWC - IW3268-02
IW3268-02 Pilot's Watch Automatic Spitfire Bronze / Green
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Spitfire IW326802 was introduced at SIHH 2019. This watch is powered by IWC's in-house caliber 32110 with hacking seconds and a power reserve of 72 hours.The bronze case features a titanium case back and measures a sensible 39mm across at a a height of 10.8mm.