IWC - IW3270-04
IW3270-04 Pilot's Watch Mark XVIII Le Petit Prince
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Launched in 2016, the IWC Pilot's Watch Mark XVIII marks a return of the single-digit date display. Compared to the Mark XVII, the case is 1mm smaller at 40mm. Like the 'Le Petit Prince' models, the ref. IW3270-04 features a blue dial.