IWC - IW3270-07
IW3270-07 Pilot's Watch Mark XVIII Tribute to Mark 11
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Pilot's Watch Mark XVIII ref. IW3270-07 is a limited edition of 1948 pieces released in mid-2017. Its dial is inspired by the historical Mark 11 and it is fitted with a green textile strap.