IWC - IW3270-08
IW3270-08 Pilot's Watch Mark XVIII Special Watch for Aviators / Andrew Thomas
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Pilot's Watch ref. IW3270-08 is a limited edition of 27 pieces created for Andrew Thomas. It features an explorer-type dial and does away with the date normally found on caliber 30110-powered pilot's watches.