IWC - IW3270-11
IW3270-11 Pilot's Watch Mark XVIII / Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Launched in 2016, the IWC Pilot's Watch Mark XVIII marks a return of the single date display. Compared to the Mark XVII, the case is 1mm smaller at 40mm. Reference IW327011.