IWC - IW3271-01
IW3271-01 Pilot's Watch UTC Spitfire Edition 'MJ271'
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch UTC Spitfire Edition 'MJ271' was introduced at SIHH 2019, marking the return of the classic 'UTC'. This watch is powered by IWC's in-house caliber 82710 with the iconic arched 'UTC' display for a second timezone. The bronze case of this 271-piece limited edition measures 41mm across.