IWC - IW3281-01
IW3281-01 Pilot's Watch Automatic Edition Laureus Sport for Good
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Automatic Edition Laureus Sport for Good reference IW3281-01 is a limited edition of 750 pieces created in collaboration with the Laureus foundation. This watch has a blue ceramic case with titanium case back, a blue strap, and a blue dial.