IWC - IW3281-02
IW3281-02 Pilot's Watch Automatic RAAF
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Pilot's Watch Automatic IW3281-02 is a 2022 introduction that is only available to current and former aviators of the Royal Australian Airforce. This watch has a black ceramic case with titanium case back and crown, and a blue dial with sunburst finish.