IWC - IW3282-07
IW3282-07 Pilot's Watch Mark XX Stainless Steel / White
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
3 917 €
Maximum price
4 897 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 330 €
Closing price
4 330 €
Relative change
0,00 %
Description
The IWC Pilot's Watch Mark XX was introduced in 2022 as a successor to the Mark XVIII. This version of IWC's classic pilot's watch features a case of 40.00mm, which now houses the self-winding caliber 32111. For reference IW3282-07 -added to the collection in 2023 - the case is Stainless Steel and the dial White.