IWC - IW3706-05
IW3706-05 Pilot's Watch Chronograph Stainless Steel / Black / German / Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
In production from 1994 to 2005, the IWC Pilot's Watch Chronograph ref. 3706 is an iconic watch. During its production, the ref. 3706 has used three different variations of a Valjoux 7750-based caliber: Caliber 7902 (1994-1998) Caliber 7912 (1998) Caliber 7922 (1999-2005) For the standard versions, the full list of references is as follows; IW 3706-001: German day wheel, matte black crocodile strap IW 3706-002: Italian day wheel, matte black crocodile strap IW 3706-003: English day wheel, matte black crocodile strap IW 3706-004: French day wheel, matte black crocodile strap IW 3706-009: Spanish day wheel, matte black crocodile strap IW 3706-005: German day wheel, stainless steel bracelet IW 3706-006: Italian day wheel, stainless steel bracelet IW 3706-007: English day wheel, stainless steel bracelet IW 3706-008: French day wheel, stainless steel bracelet IW 3706-010: Spanish day wheel, stainless steel bracelet The reference for the original alligator strap is A05065, A03457 (XS) or A05142 (XL). The reference for the original bracelet is A03316.