IWC - IW3706-27
IW3706-27 Pilot's Watch Spitfire Chronograph Stainless Steel / Silver / Italian / Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Chronograph Spitfire was introduced in 2004 as a more luxurious take on IWC's iconic pilot's chronograph. Dial and movement remain the same; the dial is however more elaborate, with applied numerals and various textures. The hands are now of the alpha / sword style. The 3706 Spitfire exists with either a black or silver dial, a choice of languages for the date disc, and either a leather strap or stainless steel bracelet. Early versions use the caliber 7922; later models employ the 79320. For the Silver dial, following versions exist; Reference IW3706-21 has a silver dial, German disc, and alligator strap. Reference IW3706-22 has a silver dial, Italian disc, and alligator strap. Reference IW3706-23 has a silver dial, English disc, and alligator strap. Reference IW3706-24 has a silver dial, French disc, and alligator strap. Reference IW3706-25 has a silver dial, Spanish disc, and alligator strap. Reference IW3706-26 has a silver dial, German disc, and stainless steel bracelet. Reference IW3706-27 has a silver dial, Italian disc, and stainless steel bracelet. Reference IW3706-28 has a silver dial, English disc, and stainless steel bracelet. Reference IW3706-29 has a silver dial, French disc, and stainless steel bracelet. Reference IW3706-30 has a silver dial, Spanish disc, and stainless steel bracelet.