IWC - IW3713-31
IW3713-31 Pilot's Watch Spitfire Double Chronograph Stainless Steel / Black / German / Strap
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
In production from circa 1996 to 2005, the IWC Pilot's Watch Doppelchronograph ref. 3713 is the second of IWC's pilot's watches to be fitted with a split-second chronograph. It was available in either stainless steel, yellow gold or platinum, with various dials, and with day-discs in different languages. The stainless steel version was available in a strap or bracelet; the platinum execution too had five pieces made on the bracelet. From 2003 onwards the 3713 was exclusively available with Spitfire-type dials. Reference IW3713-31 has a Stainless Steel case and a Black 'Spitfire' dial.