IWC - IW3717-07
IW3717-07 Pilot's Watch Chronograph Antoine de Saint Exupéry Platinum
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Chronograph reference IW3717-07 is a unique piece created in 2006. It employs the signature Antoine de Saint Exupéry brown dial, but paired with a platinum case.