IWC - IW3717-13
IW3717-13 Pilot's Watch Chronograph Rose Gold / Black / Strap
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
REFERENCE 3717 The dial of the Pilot’s Watch Chronograph leans heavily on the classical design of the Big Pilot’s Watch, as can be seen from the eye-catching chapter ring and the propeller-like hands. The 79320-calibre chronograph movement functions as a stopwatch with aggregate timing up to 12 hours and shows the day and the date. Strap reference IWA22502.