IWC - IW3717-14
IW3717-14 Pilot's Watch Chronograph Stainless Steel / Patrouille Suisse
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The IWC Pilot's Watch Chronograph reference IW3717-14 is a limited edition of 300 pieces created in collaboration with the Patrouille Suisse. It features a stainless steel case with matte finish and a grey dial.