IWC - IW3718-15
IW3718-15 Pilot's Watch Double Chronograph Top Gun Ceratanium
| Case Material: | Ceratanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch IW3718-15 was introduced in late 2018 in anticpation of SIHH 2019. The case is made of IWC's proprietary 'Ceratitanium' Inside is IWC's Valjoux-based 79230 movement with split-seconds function.