IWC - IW3740-01
IW3740-01 Pilot's Watch Chronograph Mechaquartz
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Ref. 3740 was introduced in 1988 and first appeared in the catalogues in 1989. It features a stainless steel case of 36mm and is powered by the JLC 'Mechaquartz' caliber 631. Ref. 3740 was renamed to 3741 in 1992. Standard strap is ref. A05064, A05141 (XS) or A03542 (XL) Bracelet (as found on the 3741-002) is ref. A01936