IWC - IW3777-04
IW3777-04 Pilot's Watch Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Pilot’s Watch Chronograph (Ref. 3777) from the 2012 collection comes with all the qualities you would typically expect in a high-performance Pilot’s Watch: precision, functionality and reliability. Compared with its predecessor, the Pilot’s Watch Chronograph has grown by just 1 millimetre. The date window strongly resembles the altimeter found in a cockpit. It is possbile to record single and intermediate times up to 12 hours with the robust 79320-calibre chronograph movement. With its soft-iron inner case, it is optimally shielded against the influence of extreme external magnetic fields.