IWC - IW3777-19
IW3777-19 Pilot's Watch Chronograph Spitfire
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IW3777-19 is a 2016 addition to the Pilot's Watch Chronograph collection. It features a silver 'Spitfire' type dial. Like the regular 2016 3777, the Spitfire features the classic single-digit date display.