IWC - IW3779-03
IW3779-03 Pilot's Watch Chronograph AMG
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Chronograph reference IW3779-03, introduced in 2021, has a titanium case paired with a Black carbon fibre dial. Inside ticks the self-winding caliber 69385.