IWC - IW3789-01
IW3789-01 Pilot's Watch Chrono-Automatic Edition Top Gun
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
REFERENCE 3789 The case of the Pilot’s Watch Double Chronograph Edition TOP GUN is made of black high-tech ceramic, the crown, push-buttons and back cover of matt grey titanium. The chronograph movement is protected against magnetic fields by a soft-iron inner case. The date display is reminiscent of an altimeter.